close
دانلود آهنگ جدید
اعلام نتیجه اولیه عامل مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر/ پای بوتولیسم در میان است

رفیعی پور گفت:به احتمال زیاد علت مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر تالاب بین المللی میانکاله ، میکروب بوتولیسم است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری علیرضا رفیعی‌پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور صبح امروز در بازدید از تالاب  میانکاله با بیان اینکه تاکنون بیش از ۸ هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله تلف شدند.گفت: کارشناسان دامپزشکی و محیط زیست استان مازندران در همان روز ابتدای گزارش تلفات پرندگان از پرنده‌های تلف شده در تالاب میانکاله و خلیج گرگان نمونه برداری و به تهران ارسال کردند.

او با بیان اینکه تلاش شد آزمایش‌ها با دقت بسیار بالا و با سرعت انجام شود، افزود: در آزمایش‌های اولیه مشخص شد علت تلف شدن پرندگان آنفلوانزا فوق حاد پرندگان، بیماری‌های مشترک میان انسان و پرندگان یا بیمای نیوکاسل نیست.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: پس از این آزمایش‌ها ، پرندگان مهاجر نیمه تلف شده و آب تالاب نیز مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت که مسمومیت پرندگان با آلاینده‌ها، فلزات سنگین و یا مسمومیت عمدی پرندگان نیز تایید نشد.

رفیعی‌پور گفت: احتمال می‌رود راکد بودن آب این بخش از میانکاله و وجود درختان پوسیده زمینه فعالیت بوتولیسم که میکروب کشنده بی هوازی و فلج کننده‌ است را فراهم کند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: تاکنون ۲۹ مورد از تلفات این میکروب در دنیا ۲۰ گزارش شده که جان حدود یک میلیون قطعه پرنده را گرفته است.

او با بیان اینکه پیش بینی می‌شود تلفات پرندگان مهاجر در این منطقه به ۱۰ هزار قطعه افزایش یابد، افزود: نتیجه نهایی آزمایش‌ها و علت تلفات پرندگان مهاجر زمستان گذر در شبه جزیره میانکاله تا دو روز آینده اعلام می‌شود.

بوتولیسم بیماری فلج کننده‌ای است که با بلع سم ناشی از باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود این باکتری به طور وسیع در خاک وجود دارد و برای فعالیت و تولید سم به گرما، منبع پروتئین و محیط بی هوازی نیازمند است.

انواع مختلفی از سموم توسط سویه‌های مختلف این باکتری تولید می‌شوند که پرندگان اغلب با تیپ C مبتلا می‌شوند و گاهی هم تیپ E آن‌ها را مبتلا می‌سازد.
هر چی بخوای هست اعلام نتیجه اولیه عامل مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر/ پای بوتولیسم در میان است اعلام نتیجه اولیه عامل مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر/ پای بوتولیسم در میان است رفیعی پور گفت:به احتمال زیاد علت مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر تالاب بین المللی میانکاله ، میکروب بوتولیسم است. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری علیرضا رفیعی‌پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور صبح امروز در بازدید از تالاب  میانکاله با بیان اینکه تاکنون بیش از ۸ هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله تلف شدند.گفت: کارشناسان دامپزشکی…